Ako vybrať detský batoh alebo kapsičku?

Ruksaky, batohy, taštičky či kapsičky...či už do nich malý výletník potrebuje dať všetky svoje poklady, alebo len desiatu, ich výber netreba podceňovať. Nejde totiž o hračku či parádu, ale predmet, ktorý prichádza do priameho styku s citlivou detskou chrbticou.

Ruksaky, batohy, taštičky či kapsičky...či už do nich malý výletník potrebuje dať všetky svoje poklady, alebo len desiatu, ich výber netreba podceňovať. Nejde totiž o hračku či parádu, ale predmet, ktorý prichádza do priameho styku s citlivou detskou chrbticou.

Doba čítania 5 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Predtým, než sa pre niektorý rozhodnete, mali by ste zvážiť nasledujúce faktory:

Vek dieťaťa

Nech dieťaťu kupujete čokoľvek, nezabúdajte na to, aby to bolo vhodné pre jeho vekovú kategóriu. Pri ruksakoch a taškách to patrí dvojnásobne – v stávke je totiž zdravie a bezpečnosť dieťaťa. 

Pre najmenších (do 3 rokov): v prvých rokov života si dieťa chrbticu zaťažovať naozaj nemá. Ak vyberáme batôžok na najmenší chrbátik, tak ozaj len symbolický - napríklad v podobe milého plyšového zvieratka či postavičky. Nevhodné sú kabelky s remienkom, o ktorý sa môže drobizg potknúť, alebo si ho omotať okolo krku. Vyberajte skôr kapsičky do ruky – celkom postačí, ak sa do nich zmestí jedna či dve hračky. Niektorí výrobcovia používajú špeciálne veľké zipsy, s ktorými sa malým rúčkam ľahko manipuluje. Sami si ušetríte kopec práce, ak vyberiete ľahko umývateľný materiál. 

Predškoláci/prváčikovia: k pribúdajúcim povinnostiam patrí aj svedomitosť k vlastným veciam. Nie je teda na škodu, ak si dieťa zvykne nosiť počas výletov svoje drobnosti vo vlastnom batôžku. So záťažou však opatrne - podľa odborníkov by dieťa nemalo niesť viac než 15%  vlastnej hmotnosti! Ruksak nemá byť väčší, ako chrbát, popruhy treba pohodlné a nekĺzavé, nastaviteľné podľa potreby. Dizajn skúste vybrať s dieťaťom spoločne – v ponuke sú stovky motívov od komiksových hrdinov cez princezné po zvieratká. Novinkou je pútavý 3D dizajn. A čo tak ruksak s menom dieťaťa? Objednať sa dá na mieru! 

Staršie deti: ruksak už nie je len hračkou – prvoradá by mala byť jeho funkčnosť, odolnosť, pohodlie a ergonómia. Vyberajte dôsledne obzvlášť, ak bude dieťa s batohom výletovať samostatne – napríklad v detskom tábore. Určite ocení množstvo menších vrecúšok a oddelení. Aspoň jedno by malo byť nepremokavé, výborné sú špeciálne priestory na desiatu či nápoj. Dievčatá možno začnú poškuľovať po módnych kabelkách. Niektoré sú dokonalé kópie „dospeláckych“, iné ešte zdobia detské obrázky. Pre chrbticu vo vývine sú najvhodnejšie  „cross-body“ kabelky – nosia sa krížom a tak nezaťažujú telo nerovnomerne.

Účel

Nie je batoh ako batoh. Pred kúpou dôsledne zvážte, kam bude vaša ratolesť so svojim novým ruksakom či kapsičkou chodiť, čo v nej bude nosiť a tiež ako dlho.

Na hranie či na parádu: Maličké kabelôčky, minibatôžky, taštičky do rúčky...Ak chcete obdarovať dieťatko, ktoré „nosítko“ využije len pri hre, zamerajte sa v prvom rade na bezpečnosť. Dieťa ho v zápale hry môže používať celkom divoko! Nemôže sa mu omotať okolo krku? Neodpadne z neho zips či gombík, ktorý by dieťa mohlo vdýchnuť/prehltnúť? A čo keď si ho bude dávať do pusy – nepúšťa farbu, je z netoxických materiálov? 

Do prírody: Pohodlnosť, odolnosť, správne proporcie. To sú základné parametre, podľa ktorých by ste mali vyberať batoh pre malého výletníka. Ruksak, ktorý so sebou ponesie na túre či vychádzke ho nesmie obmedzovať – pozor na prečnievanie do výšky či šírky, padajúce ramenné popruhy či nevystuženú chrbtovú časť, cez ktorú cítiť predmety vo vnútri! Uprednostnite nepremokavé a ľahko čistiteľné materiály, nechúlostivé farby. Nezriedkavými nedostatkami sú labilné zipsy, nepevné švy či pracky – ak zlyhajú „v teréne“, ľahko malého turistu oberú o príjemný zážitok z výletu.  

Do školy: Pri výbere batohu, v ktorom deti budú nosiť zošity a učebnice, trebai byť obzvlášť obozretný. Nie len, že s ním na chrbte strávi dieťa množstvo času, ale bude tiež nosiť nemalú záťaž. Nesprávna školská taška môže viesť k chybnému držaniu tela, únave a bolestivosti! Ak si chcete byť istí, že batoh spĺňa parametre školskej tašky, hľadajte označenie STN 79 6506. Ak túto normu výrobca spĺňa, rád sa tým na etikete pochváli. Norma predpisuje, že aktovka nesmie byť ťažšia ako 1200g pre prvostupňových a 1400g pre druhostupňových žiakov, jej ramenné popruhy sú aspoň 4 cm široké a polstrované a chrbtová časť ergonomicky tvarovaná. Po vzore cestovných kufrov sú už dnes aj niektoré školské tašky vybavené kolieskami a rukoväťou.  Pre vyššiu bezpečnosť kupujte tašky s výraznými reflexnými prvkami. A nezabúdajte ani na členenie úložného priestoru – v jednom veľkom „kotle“ bude mať školák neporiadok a chaos. K výberu skúste prizvať aj budúceho majiteľa – obzvlášť pre prváčika je kúpa prvej školskej tašky priam obradnou záležitosťou!

Ďalšie alternatívy

Okrem klasických batohov, kabeliek či školských tašiek sú na trhu dostať aj mnohé iné variácie. Obvykle sú navrhnuté na konkrétnu príležitosť či spôsob použitia. Sú to napríklad: